Ανίκητος ο ''SuperGIGIman''

Για 531΄ συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά ο Τζίτζι Μπουφόν έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του στο Champions League!

Τελευταία φορά που μάζεψε την μπάλα από τα δίκτυα του ήταν στην έδρα της Σεβίλλης όπου και δέχθηκε γκόλ στο 9΄από τον Νίκολας Παρέχα ( μόλις 2 φορές έχει νικηθεί από αντίπαλο,η άλλη ήταν στο Τορίνο κόντρα στην Λυών από τον Τολισό).

Έκτοτε έχει παίξει ακόμη 5 αγώνες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση,με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ (νίκη με 2-0),με την Πόρτο για την φάση των <16> (νίκη με 2-0 και 1-0 αντίστοιχα) και με την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά (νίκη με 3-0 και ισοπαλία με 0-0).

Επίσης ο Μπουφόν στην καριέρα του  στο Champions League μετράει 47 παιχνίδια χωρίς να δεχθεί κάποιο τέρμα και βρίσκεται 4ος στην σχετική λίστα ( 1ος είναι ο Ίκερ Κασίγιας με 54 μάτς,2ος ο 'Εντβιν Φαν Ντερ Σαρ με 50 και 3ος ο Πέτρ Τσέχ με 47).
 Ο Γένς Λέμαν με την Άρσεναλ είναι ο τερματοφύλακας που κατέχει το ρεκόρ με το  μεγαλύτελο σερί απαραβίαστης εστίας σ΄αυτό τον θεσμό (853 λεπτά σε 10 αγώνες τις σεζόν 2005-2006 και 2006-2007).

Ελπίζουμε αυτό το σερί να το διευρύνει και σήμερα ο Ιταλός κίπερ στο πριγκιπάτο του Μονακό απέναντι στους ''Μονεγάσκους''.